Rozliczanie PITów online w 2020

Roczne rozliczenie podatkowe to obowiązek, który spoczywa na każdym obywatelu Polski. Nie da się go uniknąć, ponieważ wpisany jest on w polski system prawny. I tu, bez względu na osobiste opinie, należy powiedzieć, że jest on podstawą funkcjonowania społeczeństwa na wielu płaszczyznach. Płacone podatki są bowiem źródłem finansowania każdej niemal sfery życia, począwszy od nauki, przez kulturę i sport, a na opiece zdrowotnej skończywszy.

A czy w roku 2020 coś w tej kwestii się zmieni? Jak się okazuje, wraz z nowym rokiem wżycie wejdą też i nowe zapisy. Oczywiście nadal będzie możliwe rozliczanie PIT online 2020. Dla wielu osób jest to naprawdę ogromne ułatwienie. Już dziś można też śmiało powiedzieć, że ogromną popularnością cieszyć będzie się Twój e-PIT 2019/2020. Jest to najczęściej wykorzystywana przez Polaków forma składania zeznań. Co więc tak naprawdę się zmieni?

Jeszcze w 2018 roku rząd uchwalił nowy podatek, który znany jest jako danina solidarnościowa. Wchodząc w życie z dniem pierwszego stycznia 2019, po raz pierwszy zapłacony będzie jednak w roku 2020. I tu od razu należy podkreślić, że nie obowiązuje on każdego. Podatek ten nałożony został wyłącznie na osoby, które osiągną dochód przekraczający kwotę miliona złotych. Co to oznacza w praktyce? I jak będzie wyglądać wyliczenie daniny? Wyliczyć go będzie można bez problemu na wspomnianym już e-picie. Przede wszystkim podatek będzie naliczany od nadwyżki wspomnianego miliona. Czyli ktoś, kto zarobi równy milion gonie zapłaci. A ci, którzy zarobią więcej niż milion, zapłacą go od tej właśnie nadwyżki. Podatek ten wynosi da każdego 4 procenty. Taką wartość nadwyżki trzeba będzie przekazać.

A po co to wszystko? Dla wielu osób danina solidarnościowa to swoista kara za to, że powodzi się im lepiej. Ale z drugiej strony warto spojrzeć na to jak na działanie etyczne. Podatek ten bowiem będzie wpływał na Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma więc to bez wątpienia pozytywny wymiar. Osoby najbogatsze zwyczajnie staną się wsparciem dla tych, których los skrzywdził.

W ten sposób widać wyraźnie, że rozliczanie PITów online w 2020 pójdzie dalej w procesie pomocy innym. Do tej pory każdy mógł przekazać 1 procent podatku na jakiś szlachetny cel. A teraz Twój e-PIT online w 2019/2020 będzie też źródłem wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście każdy na ten temat ma woje zdanie. Warto jednak pamiętać, że podatek taki faktycznie będzie odprowadzany i że dotyczy on w praktyce wyłącznie osób najbogatszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here