Pierwszy rachunek inwestycyjnu

Inwestowanie na giełdzie lub rynkach finansowych zyskuje na popularności: coraz większa liczba inwestorów i traderów, również początkujących, jest zainteresowana stosunkowo szybkim zgromadzeniem dużych środków finansowych przy możliwie niskim depozycie własnym. Zawieranie transakcji umożliwia rachunek inwestycyjny. Zobacz, na co zwrócić uwagę otwierając pierwsze konto maklerskie.

Czym jest i do czego służy rachunek inwestycyjny?

Rachunek inwestycyjny to inaczej rachunek maklerski lub konto maklerskie. Produkt jest dostępny w ofercie różnych instytucji finansowych i stanowi podstawowe narzędzie inwestycyjne: służy do przechowywania instrumentów finansowych o różnym  charakterze i obracania nimi. Posiadanie rachunku inwestycyjnego jest warunkiem koniecznym, aby kupować, gromadzić i sprzedawać aktywa, m.in. akcje spółek dopuszczone do obrotu publicznego. 

Kto może otworzyć rachunek inwestycyjny? Czy warto się na niego zdecydować? 

Możliwości będące konsekwencją posiadania konta maklerskiego są naprawdę duże: rachunek inwestycyjny umożliwia czynny udział w transakcjach, przechowywanie aktywów i osiąganie zysków z inwestycji długoterminowych, wynikających z ich aprecjacji. Otwarciem konta maklerskiego warto zainteresować się tym bardziej że pod pewnymi warunkami jest ono dostępne również dla inwestorów prywatnych:

– którzy ukończyli 18. rok życia,

– posiadają ważny dokument poświadczający tożsamość (np. dowód osobisty) i numer identyfikacji podatkowej (NIP);

– posiadają prywatny rachunek bankowy, z którego i na który będą przelewać środki finansowe. 

Co ważne, inwestor prywatny, który chce otworzyć konto inwestycyjne, jest zobowiązany do wypełnienia ankiety dotyczącej stanu jego wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestycji giełdowych. 

Pierwszy rachunek inwestycyjny – jak wybrać?

Wybór pierwszego rachunku inwestycyjnego wydaje się skomplikowany. Warto mieć świadomość, że decyzja nie jest w żaden sposób wiążąca, a rezygnacja z usług brokera jest możliwa w dowolnym momencie i ze skutkiem natychmiastowym. Zobacz tutaj i uzupełnij informacje na interesujący temat. 

Mimo że nie ma obowiązku zawierania umów czasowych, warto wiedzieć, jak wybrać pierwszy (i kolejny) rachunek inwestycyjny:

– zweryfikuj pozycję brokera w branży. Pomocne będą opinie, rekomendacje znajomych i prestiż firmy;

– sprawdź minimalną wysokość obowiązkowego depozytu. Zależnie od instytucji finansowej może ona różna;

– oceń całkowity koszt otwarcia i prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Najlepiej, gdy koszty stanowią możliwie najmniejszą część kapitału przeznaczonego na inwestycje;

– upewnij się, czy otrzymasz wsparcie ze strony brokera. To ważne, zwłaszcza jeśli dopiero wchodzisz na rynek finansowy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niewątpliwą zaletą rachunku inwestycyjnego jest jego stosunkowo prosta, intuicyjna obsługa, możliwa także z poziomu urządzenia mobilnego, np. smartfonu. W miarę zdobywania doświadczenia giełdowego warto poszukać produktów charakteryzujących się stosunkowo dużą liczbą funkcjonalności. Rachunek maklerski musi być precyzyjnie dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here