Dlaczego warto ubezpieczyć swoją firmę?

Warto dmuchać na zimne, tak w życiu, jak i w biznesie. Dlatego też wielu z nas decyduje się na ubezpieczenie siebie czy mienia, domu czy sprzętu elektronicznego – nie mówiąc już o samochodach, których ubezpieczanie jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu – dlaczego więc tak mało popularne jest ubezpieczanie firm? Nie każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność decyduje się na ten krok, a szkoda. Przecież lepiej się zabezpieczyć, niż później żałować.

Jakie ubezpieczenie wybrać? 

Najbardziej popularnym typem ubezpieczenia dla przedsiębiorstw jest OC firmy. Na pieniądze wypłacane z tytułu tego rodzaju ubezpieczenia możemy liczyć w kilku przypadkach. Po pierwsze w przypadku rażącego zaniedbania – choć tak nazwane mogą być również zwykłe błędy ludzkie czy wypadki przy pracy. Niezależnie czy trzeba będzie wypłacić odszkodowania pracownikom, kontrahentom czy kupić zniszczony sprzęt, możemy liczyć na pieniądze z OC firmy. 

Również szkody i straty spowodowane niewywiązaniem się podwykonawcy z umowy pokryjemy z OC firmy. Widać więc, że jest to ubezpieczenie szczególnie istotne w przypadku firm zatrudniających wielu pracowników – mogą oni popełniać błędy – a także przedsiębiorstw zlecających dużo zadań podwykonawcom. Takie firmy powinny zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i zakres ubezpieczenia, a często zdecydować się na rozszerzone pakiety ubezpieczeniowe. 

W przypadku firm transportowych lub dysponujących dużą flotą, konieczne może okazać się OC działalności gospodarczej. Obejmuje ono odszkodowania za szkody spowodowane przez pojazdy firmy – choć czasem może pokrywać tylko część szkód, zawsze jest jakąś pomocą finansową dla przedsiębiorstwa. Generalnie rzecz biorąc ubezpieczenia stanowią zabezpieczenie finansowe na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń i nagłych strat w budżecie firmy. Pieniądze z ubezpieczenia pozwolą zachować płynność finansową i sprawią, że firma nie zbankrutuje i nie będzie musiała ogłosić upadłości przy pierwszym wypadku czy kontrahencie niewywiązującym się z umowy. 

Ubezpieczenie firmy = komfort pracowników

Również pracownicy będą czuli się bezpieczniej pracując w firmie, która jest ubezpieczona jako całość. Choć oni sami jako osoby pracujące muszą być ubezpieczeni, to jednak państwowe ubezpieczenie nie gwarantuje im terminowych wypłat w razie strat przedsiębiorstwa, natomiast ubezpieczenie firmy już tak. Ponadto często OC firmy obejmuje sprawy i sytuacji nie objęte standardowym ubezpieczeniem. 

Ubezpieczenie firmy powinno być jedną z rzeczy, którą robi każdy przedsiębiorca zakładający firmę. Zastanawiając się jak założyć firmę w Poznaniu należy koniecznie sprawdzić, jakie oferty ubezpieczeń różnego rodzaju działalności gospodarczych oferują miejscowi ubezpieczyciele. Nie ma sensu szukać zbyt daleko – ewentualnych negocjacji najlepiej dokonać na miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here