Kredyt konsumpcyjny

Na ten moment oferty banków są na tyle rozwinięte, że praktycznie każda osoba może znaleźć produkt finansowy odpowiadający jej potrzebom. Prócz kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel, do dyspozycji mamy też kredyty samochodowe, hipoteczne konsolidacyjne, a także dla firm. Taka różnorodność to duże ułatwienie, ponieważ możemy dopasować rodzaj kredytu do swoich możliwości finansowych oraz celu, który chcemy z jego pomocą sfinansować. Niestety osoby, które na co dzień nie interesują się bankowościom, mogą mieć problem z tym, aby zrozumieć założenia niektórych produktów. Jednym z nich jest kredyt konsumpcyjny, pod którym kryje się wiele rodzajów kredytów. Zobacz, co warto wiedzieć o tego typu zobowiązaniu i kto może sobie na nie pozwolić.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Cechy kredytu konsumpcyjnego są różne w zależności od jego rodzaju. Można jednak wymienić kilka cech wspólnych, które go wyróżniają. Po pierwsze kredyt konsumpcyjny można otrzymać w banku i nie znajdziemy go w ofercie firm pozabankowych. Zabezpieczeniem takiego zobowiązania są zazwyczaj dochody kredytobiorcy. Niekiedy spotyka się zabezpieczenia takiego kredytu, w postaci poręczenia osoby trzeciej jednak nie jest to popularne rozwiązanie. Wysokość kredytu konsumpcyjnego zależy w dużej mierze od zdolności kredytowej osoby, która chce go zaciągnąć. Im większa jest zdolność kredytowa, tym większą sumę może otrzymać klient banku.

Tego rodzaju kredyt można zaciągnąć na dowolny cel. Występuje on pod wieloma postaciami, dlatego kredytobiorcy mogą z jego pomocą sfinansować różnorodne potrzeby i inwestycje. Dzięki kredytowi konsumpcyjnemu możesz kupić samochód, wyjechać na wakacje, urządzić remont mieszkania lub kupić sprzęt elektroniczny do domu. W tym zakresie istnieje duża dowolność, ponieważ pracownicy banku najczęściej nie interesują się tym, na co przeznaczysz pieniądze pozyskane w taki sposób. Informacja na ten temat nie jest też zawarta we wniosku kredytowym i nie musisz się rozliczać z tego, jak wydałeś pieniądze z kredytu.

Rodzaje kredytu konsumpcyjnego

Kredyt konsumpcyjny https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsumpcyjny/ obejmuje kilka rodzai zobowiązań finansowych. Środki pozyskane w taki sposób mogą być przekazywane bezpośrednio do ręki lub na konto kredytobiorcy, lub na rachunek sprzedawcy, gdy chcemy nabyć konkretne dobra materialne. Do podstawowych rodzai kredytu konsumpcyjnego można zaliczyć kredyt gotówkowy, kredyt w rachunku bieżącym i kredyt ratalny. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, a jego maksymalna kwota wynosi zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kredyt w rachunku bieżącym może wystąpić w postaci karty kredytowej, dzięki której można realizować zakupy. Z kolei kredyt ratalny służy najczęściej do sfinansowania sprzętów AGD i RTV.

Kredyt konsumpcyjny – dla kogo?

Taki kredyt mogą otrzymać osoby fizyczne, które chcą sfinansować swoje bieżące potrzeby. Takiego rodzaju finansowania nie otrzymają za to osoby, które prowadzą swoją działalność gospodarczą. Oznacza to, że nie wyremontujesz w taki sposób biura i nie kupisz sprzętów, które niezbędne są do prowadzenia działalności. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca przeznacza kredyt konsumpcyjny na remont swojego mieszkania i zaspokojenie potrzeb niezwiązanych z firmą.

Taki kredyt, tak samo, jak pozostałe wymaga od kredytobiorcy posiadania zdolności kredytowej. Osoby, które mają zbyt niską zdolność, także nie otrzymają takiego produktu bankowego. Warto więc zastanowić się, czy jesteś w stanie spłacić takie zobowiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here