Nauczyciel Logopeda - praca i zarobki

Czym zajmuje się Nauczyciel Logopeda?

Jest to osoba, która pracuje w placówkach edukacyjnych i  wspiera uczniów, zmagających się z zaburzeniami mowy. Zawód ten zaliczany jest do kategorii zawodów medycznych. Taka osoba posiada również Kartę Nauczyciela, a także musi mieć odpowiednie uprawnienia pedagogiczne.

Nauczyciel logopeda pracuje z dziećmi jąkającymi się, upośledzonymi, niesłyszącymi, chorymi psychicznie, a także z tymi, które mają trudności z czytaniem oraz pisaniem. Zadaniem tej osoby jest kształtowanie u dziecka prawidłowej wymowy, pozbywanie się jej wad, a także nauczanie mowy w sytuacji, gdy została ona utracona lub w wypadku jej braku.

Logopeda pracuje nie tylko w szkołach, czy przedszkolach, może zatrudnić się również w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, logopedycznych, foniatrycznych, w szpitalach, sanatoriach, a także ośrodkach dla dzieci z uszkodzonym słuchem, czyli wszędzie tam, gdzie dzieci oraz osoby dorosłe wymagają specjalistycznej terapii.

Nauczyciel logopeda, z którym dzieci mają do czynienia w szkołach, zadba o ich prawidłową mowę pod względem fonetycznym, gramatycznym, a także leksykalnym. U dzieci z ukształtowaną już mową zajmuje się usuwaniem jej wad, zaburzeń głosu, a także pomaga uporać się z trudnościami, towarzyszącymi czytaniu oraz pisaniu.

Dodatkowo ma on możliwość organizowania różnego rodzaju zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców, aby wiedzieli w jaki sposób wspomóc swoje dzieci i zapobiec zaburzeniom komunikacji językowej. Logopedzi prowadzą także specjalne terapie dla dzieci, współpracują z innymi specjalistami z zakresu terapii pedagogicznej, aby dokładnie przygotować diagnozę i uzyskać jak najlepsze efekty terapeutyczne.

Ile zarabia Nauczyciel Pedagog w Polsce?

Nauczyciel Logopeda to zawód, który także objęty jest Kartą Nauczyciela. Duży wpływ na zarobki ma tutaj przede wszystkim wykształcenie, a także doświadczenie zawodowe. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest również od stażu pracy – nieco więcej otrzymają osoby, które od wielu lat pracują w tym zawodzie, niż osoby tuż po studiach.

Nauczyciel Logopeda traktowany jest w placówkach edukacyjnych jak normalny nauczyciel, w związku z czym jego zarobki są porównywalne do pensji nauczycielskiej. Będąc świeżo po studiach oraz praktykach, możemy liczyć na zarobek rzędu 1000 złotych netto.

Po latach pracy jego zarobki mogą wzrosnąć do około 1400 złotych netto. Wielu Nauczycieli Logopedów pozwala sobie więc na pracę w kilku placówkach edukacyjnych, co znacznie zwiększa ich zarobki.

Średnie wynagrodzenie Nauczyciela Logopedy w Polsce wynosi około 3000 złotych brutto. Wysokość zarobków zależna jest nie tylko od wykształcenia i stażu pracy, ale również od takich czynników, jak: wielkość firmy, kapitał firmy, a także region zatrudnienia.

Niestety nie są to wysokie pensje, pracując w tym zawodzie, nie możemy więc spodziewać się wysokich zarobków. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnego gabinetu prywatnego, w którym prowadzone są spotkania indywidualne, a także terapie rodzinne dla dzieci, co umożliwia dodatkowy, niemały zarobek.

Jak zostać Nauczycielem Logopedą?

Aby pracować w tym zawodzie, niezbędne jest zdobycie wykształcenia wyższego. Najczęściej osoby te wybierają studia pedagogiczne o specjalności logopeda – są to studia, które najlepiej przygotują nas do pracy w tym zawodzie. Można jednak pracować jako Nauczyciel logopeda, kończąc inny kierunek studiów, konieczne jest jednak w takiej sytuacji podjęcie studiów podyplomowych, na których możemy uzyskać dodatkową specjalność – logopedę.

Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10.09.2002 roku dotyczącego szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, wymagane są od kandydatów uprawnienia pedagogiczne. Rozporządzenie te określa także szkoły i sytuacje, w których istnieje możliwość zatrudnienia nauczycieli, którzy nie posiadają wykształcenia wyższego lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Zatrudniając się w publicznej palcówce edukacyjnej, Nauczyciel logopeda pracując na pełen etat, może liczyć na około 20 godzin zajęć tygodniowo, choć uzależnione jest to indywidualnie od decyzji organu prowadzącego placówkę. Może się bowiem zdarzyć, że taka ilość godzin będzie zbyt mała ze względu na mnogość problemów w danym miejscu.

Na zawód Nauczyciela Logopedy decydują się głównie osoby młode, choć taką pracę można podjąć w każdym wieku. Możemy zaobserwować, że coraz więcej doświadczonych pedagogów lub nauczycieli decyduje się na podjęcie studiów podyplomowych i podniesienie swoich kwalifikacji, w efekcie czego uzyskują specjalizację logopedy i mogą wykonywać ten zawód.

Bardzo ważne jest, aby mieć dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą, ponieważ to oni stanowią największą grupę osób z problemami związanymi z mową, nie jest tutaj ważny wiek terapeuty.

Osoba chcąca pracować w tym zawodzie, powinna posiadać następujące cechy:

  • Cierpliwość – niektóre dzieci mogą wymagać poświęcenia szczególnej uwagi i robić bardzo małe kroki w przód, musimy więc okazywać spokój i opanowanie i wspierać je w każdym postępie.
  • Brak wady wymowy oraz problemów ze słuchem – ciężko byłoby uczyć dzieci poprawnej wymowy i korygować błędy w mowie, jeśli samemu posiadamy pewne wady wymowy lub problemy ze słuchem.
  • Musi być to osoba otwarta, komunikatywna, która akceptuje swoich pacjentów takimi, jacy są.
  • Dobrze, jeśli podejdziemy do każdego pacjenta indywidualnie – mimo iż mogą oni posiadać bardzo zbliżone problemy, każdy z nich zupełnie inaczej będzie reagował na terapię. Nie możemy więc stosować uniwersalnych rozwiązań i liczyć na sukces.
  • Powinniśmy też bardzo dobrze znać język polski zarówno w mowie, jak i w piśmie, aby dawać jak najlepszy przykład.
  • Kandydaci na stanowisko Logopedy powinni być ambitni, wskazane jest stałe podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie zawodowe, uczestniczenie w licznych kursach i szkoleniach.

Nauczyciel Logopeda – własna firma

Jeśli chcemy pracować jako logopeda na własną rękę, mamy możliwość otworzyć własny gabinet. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć etat w placówkach edukacyjnych, ponieważ w każdej z nich istnieje ograniczona liczba miejsc dla tego typu specjalistów. Trzeba także przyznać, że wymiar godzin oraz zarobki nie są satysfakcjonujące, dlatego coraz więcej osób decyduje się na otwarcie prywatnego gabinetu.

Zakładając działalność gospodarczą, musimy liczyć się ze sporymi kosztami, przede wszystkim mamy za zadanie znaleźć gabinet na wynajem, zakupić niezbędne wyposażenie, komputer, a także urządzić go w taki sposób, aby był przyjazny dzieciom. Niektórzy decydują się na otworzenie gabinetu we własnym domu, jeśli dysponują dosyć sporą powierzchnią i mają możliwość zagospodarowania osobnego pomieszczenia.

Aby otworzyć własny gabinet logopedyczny, nie musimy posiadać żadnych certyfikatów ani wieloletniego doświadczenia, niezbędne jest jednak odpowiednie wykształcenie oraz założenie działalności gospodarczej. Warto jednak mieć jakikolwiek staż w pracy – nowym logopedom bez doświadczenia niezwykle ciężko jest pozyskać pacjentów i wzbudzić ich zaufanie.

Logopeda ma dodatkowo możliwość wystąpienia do Polskiego Związku Logopedów o przyznanie mu certyfikatu wysokich kwalifikacji zawodowych. Ubiegający się o Certyfikat Zawodowy logopedzi muszą być czynni zawodowo i mieć udokumentowany co najmniej 2 letni staż pracy.

Średni koszt konsultacji logopedycznej to 70 złotych za godzinę, ponadto logopeda organizuje liczne terapie, wystawia opinie, a także ćwiczy z pacjentami dykcję. Cena takich zajęć waha się miedzy 40 a 70 złotych, niektóre dochodzą nawet do 100 złotych. Można więc połączyć przyjemność pracy z wysokimi zarobkami, jednak w pierwszej kolejności musimy postawić na zdobycie  renomy i zaufania pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here