Księgowość dla firm – na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu współpracy z biurem rachunkowym?

Przedsiębiorcy przy wyborze biura rachunkowego kierują się głównie ceną usług. Jest to jednak niewystarczające kryterium przy podejmowaniu tego typu decyzji. Nawet jeśli polecono nam solidne biuro, to nie ryzykujmy własnych pieniędzy i najpierw sprawdźmy, czy oferowane przez nie usługi księgowe dla firm odpowiadają naszym oczekiwaniom. Myślmy dalekosiężnie, być może w przyszłości rozszerzymy działalność, a co za tym idzie będziemy potrzebowali bardziej kompleksowej obsługi. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Przedsiębiorcy przy wyborze biura rachunkowego kierują się głównie ceną usług. Jest to jednak niewystarczające kryterium przy podejmowaniu tego typu decyzji. Nawet jeśli polecono nam solidne biuro, to nie ryzykujmy własnych pieniędzy i najpierw sprawdźmy, czy oferowane przez nie usługi księgowe dla firm odpowiadają naszym oczekiwaniom. Myślmy dalekosiężnie, być może w przyszłości rozszerzymy działalność, a co za tym idzie będziemy potrzebowali bardziej kompleksowej obsługi. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Doświadczenie

Jeśli mamy w zamiarze rozwijać naszą firmę, pewne jest, że będziemy potrzebować usług księgowych i doradczych na wysokim poziomie. Doświadczony księgowy dokona nie tylko rozliczenia, ale będzie umiał pomóc np. w uzyskaniu dotacji krajowych bądź unijnych. Biegły księgowy jest w stanie szybko rozpoznać możliwe do wystąpienia nieprawidłowości i zapobiec powstawaniu wszelkich problemów.

Oferta podstawowa i dodatkowa

Podstawowa oferta biur rachunkowych to prowadzenie rachunkowości, rozliczenia z urzędami  czy przygotowywanie sprawozdań finansowych. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, które potwierdzają kompetencje pracowników biura rachunkowego. Pomoc przy rejestracji firmy i jej przekształceniu stwarzają przedsiębiorcy możliwość skorzystania z oferty biura rachunkowego na każdym etapie działalności. Osoby zakładające swój biznes gubią się w mnogości przepisów i wymagań stawianych im przez urzędy. Dobry księgowy poprowadzi nas przez zawiłe przepisy i będzie naszym pierwszym doradcą. Istotne jest zatem, aby ufać tej osobie na tyle, by móc spokojnie zająć się działalnością firmy, nie myśląc przy tym zbytnio o sprawach księgowo-podatkowych. Możliwość przyjmowania faktur bezpośrednio od kontrahentów to kolejny atut. Nowoczesne rozwiązania powinny nas zachęcić do skorzystania z oferty. Dostęp do danych on-line 24/7 i e-faktury to kolejny plus. Istotne dla przedsiębiorców może być również to, jakim oprogramowaniem posługują się zatrudnieni w biurze księgowi. Dodatkowo świadczone usługi w zakresie doradztwa podatkowego, szkoleń czy usług HR świadczą o różnorodności i kompleksowości usług danego podmiotu.

Obsługa i dostępność

To, że biuro powinno świadczyć usługi księgowe dla firm w sposób rzetelny, a jego pracownicy posiadać odpowiednie certyfikaty, jest oczywiste. Zastanówmy się jednak, jaki rodzaj komunikacji z biurem będzie dla nas odpowiedni. Niektórym firmom wystarczy e-mail, inni będą oczekiwać szybkiego kontaktu telefonicznego. Sprawdźmy zatem, jakie są możliwości skontaktowania się z firmą i jak wyglądają możliwości wglądu do firmowej dokumentacji. Cenione biura proponują dostęp do informacji mailowo, telefonicznie, on-line i osobiście. 

Księgowość dla firm powinna być prowadzona w sposób rzetelny i solidny. Przy wyborze powinniśmy dodatkowo poszukiwać biura prowadzącego usługi księgowe dla firm o najróżniejszych formach prawnych (działalność jednoosobowa, spółki, fundacje itd.). Już na początku współpracy dobrze zdecydować się na współpracę z podmiotem oferującym szeroki zakres usług – wraz z rozwojem przedsiębiorstwa będziemy mogli skorzystać z kolejnych usług oferowanych przez biuro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here