Radca prawny

Radca prawny jest to zawód, który można uzyskać po pięciu latach studiów prawniczych oraz dwóch latach aplikacji. Droga do tej dyscypliny jest bardzo długa, ale warto się postarać, ponieważ oferuje bardzo duże możliwości oraz spore zarobki. Radca prawny pomaga ludziom w naprawdę bardzo szerokim zakresie, a jego praca nie ogranicza się do siedzenia w biurze, ale także może występować przed sądem. Różnica pomiędzy adwokatem, a radcą prawnym jest taka, że ten ostatni może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Umowa o pracę

Oczywiście ma również wtedy odrębne samodzielne stanowisko, ale jest podległy kierownikowi tej placówki. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie każdego stać od razu na prowadzenie własnej działalności i osobnego pomieszczenia używanego jako biuro. Co ciekawe radca prawny może być zatrudniony na kilku takich stanowiskach i w ten sposób powiększać swoje dochody. Jest to bardzo dobre wyjście dla osób, które chcą maksymalnie zwiększyć swoje zarobki. Należy także zwrócić uwagę, że radca prawny może być również zatrudniony na umowie zlecenie.

Wygląd

Radcy prawni noszą czarną togę z niebieskim żabotem. Jest to inny kolor niż w przypadku adwokatów, którzy mają zawsze zielony żabot. Oczywiście nie można określić kto jest lepszy, ponieważ zarówno radca prawny jak i adwokat wykonują odrębne, ale jednakowo pokrywające się czynności. Jeżeli chcemy, żeby ktoś reprezentował nas w sądzie możemy zatrudnić zarówno radcę prawnego jak i adwokata. Różnica polega na tym, że adwokat musi pracować na własnej działalności i nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego podmiotu niż on sam. Trochę to utrudnia funkcjonowanie, ponieważ wymaga dużych nakładów własnych, żeby rozkręcić kancelarię.

Duże zarobki

Jednak warto się starać i dążyć do celu, ponieważ profity w postaci przyszłych pozytywnych efektów na pewno zadowolą każdego. Średnie zarobki radców prawnych oscylują wokół dziesięciu tysięcy złotych, a adwokatów wokół kilkunastu. Oczywiście trafiają się również większe oraz mniejsze kwoty, ale wszystko w dużej mierze zależy od regionu pochodzenia. Wiadomo, że zarobki w dużych miastach są większe, a duże metropolie stwarzają o wiele więcej możliwości. Jest to zawód, który wymaga dużej pewności siebie i podejmowania dobrych decyzji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here