Opiekunka osób starszych - czy każdy może nią zostać?

Każdy z nas obiera sobie inną karierę zawodową. Jedni marzą tylko o tym, aby piąć się po szczeblach w drodze do najbardziej prestiżowych stanowisk, drudzy oczekują stabilnej pracy bez olbrzymiej odpowiedzialności, a trzeci chcą, aby ich działania związane były z wartościami nie tylko finansowymi. Do grona tych ostatnich można zaliczyć wolontariuszy czy też osoby podejmujące pracę jako opiekun.

My chcielibyśmy się skupić na opiekunach osób starszych. Wiele osób zastanawia się nad taką formą pracy, jednakże stosunkowo często targają nimi myśli – czy podołają, czego mają oczekiwać, czy to nie jest za duża odpowiedzialność? Postaramy się przybliżyć profil kandydata idealnego.

PROFIL KANDYDATA

Spokojnie, doskonale wiemy, że ideały nie istnieją, ale kto wie, może właśnie Ty jesteś jemu bliski?
W wielkim skrócie, najważniejsza jest empatia i powołanie. To fundamenty tego zawodu. Jeśli nie potrafisz współodczuwać i próbować postawić się na miejscu osoby nad którą sprawujesz opiekę, nigdy tak naprawdę jej nie zrozumiesz, a bez zrozumienia trudna jest jakakolwiek korelacja. Powołanie jest równie ważne, gdyż tylko praca, która sprawia nam satysfakcje jest odpowiednio wykonywana, a co za tym idzie, przynosi obopólne korzyści. W dalszej kolejności liczy się wytrzymałość fizyczna i psychiczna. Mówiąc o wytrzymałości fizycznej mamy na myśli to, że stan niektórych osób wymaga kompleksowej opieki, tj. pomocy przy higienie osobistej, karmieniu, podnoszeniu itp. Nawet jeśli starsza osoba jest szczupła, to pomimo wszystko siła fizyczna jest tutaj niezbędna. Wytrzymałość psychiczna z kolei to umiejętność radzenia sobie z cierpieniem drugiego człowieka – niektóre osoby są schorowane, inne bardzo samotne, mające problemy z pamięcią
i wymagające częstego powtarzania różnych informacji. Nie każdy jest w stanie temu podołać.

Idąc dalej tropem pierwowzoru, liczy się umiejętność zdystansowania do całej sytuacji, cierpliwość, ale i wyrozumiałość do podopiecznego. Praca ta niewątpliwie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, gdyż to właśnie w rękach opiekuna znajduje się życie drugiego człowieka. Bardzo ważna jest także odpowiednia organizacja czasu, gdyż do zadań należy nie tylko troska o seniora, ale także przygotowywanie posiłków oraz dbanie o porządek w domu.

CZY PODOŁAM?              

Wyjeżdżając za granicę, wiele osób martwi się o bariery językowe. Na szczęście są jednak firmy, które nie tylko oferują pracę, ale także profesjonalne kursy językowe. – Doskonale wiemy, że język sprawia, iż wiele osób nie decyduje się na pracę jako opiekun w Niemczech. Jest to błąd, gdyż intensywnie prowadzone kursy sprawiają, że pracownicy bez problemu komunikują się z seniorami, a wszystko dzięki 3-godzinnym zajęciom, które odbywają się codziennie przez okres 4-5 tygodni – potwierdzają opiekunki wyjeżdżające na zlecenia z Centrum Językowym Konik.

Jak widać, nie taki diabeł straszny jak go malują. Jeśli czujecie, że macie wewnętrzną potrzebę bycia opiekunem osoby starszej to znaczy, że najważniejszy krok został już poczyniony. Pytanie co zrobicie z tym dalej. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here