Konta oszczędnościowe czy lokaty - jak oszczędzać pieniądze?

Do najpopularniejszych produktów bankowych, dzięki którym mamy możliwość pomnożyć swoje oszczędności, należą lokaty i konta oszczędnościowe. Praktycznie każdy bank ma je w swojej ofercie, a tylko od nas – klientów zależy, który z nich wybierzemy. Aby podjąć słuszną decyzję, czyli taką, która przyniesie nam jak największy zarobek, trzeba dokładnie przyjrzeć się temu, na jakich zasadach działają zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe – co warto wiedzieć?

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który cechuje duża elastyczność. Decydując się na założenie tego rodzaju konta mamy możliwość w dowolnym momencie wpłacić na nie lub wypłacić z niego zgromadzone środki. Jest to duża zaleta w przypadku, gdy pojawiają się jakieś niezaplanowane wydatki i nagle musimy wykorzystać swoje oszczędności. Wśród wad tego rozwiązania często wskazuje się na niskie oprocentowanie, jednak nie każde konto oszczędnościowe gwarantuje niska stopę zysku.

Konto oszczędnościowe z atrakcyjnym oprocentowaniem przedstawia www.direct.money.pl, ponadto w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty warto skorzystać z rankingu kont oszczędnościowych. Biorąc pod uwagę ilość banków obecnych na rynku, samodzielne porównywanie ofert może być karkołomnym przedsięwzięciem. Co ciekawe, znaleźć można również propozycje założenia konta oszczędnościowego dla dziecka.

Jak działa lokata?

Zasada działania lokaty oszczędnościowej jest bardzo prosta. Klient banku przelewa do niego zaoszczędzoną przez siebie kwotę na z góry określony czas, po którego upływie otrzymuje pieniądze z powrotem wraz z naliczonymi odsetkami. Jest to możliwe dzięki temu, że bank w czasie trwania lokaty może dowolnie obracać pieniędzmi, które od nas otrzymuje, dzięki czemu są one inwestowane i pomnażane. Warto przy tym pamiętać, że wcześniejsze wybranie pieniędzy z lokat bankowych skutkuje zwykle utratą części lub nawet całości naliczonego do tej pory oprocentowania.

Najlepsze lokaty można znaleźć, podobnie jak konta oszczędnościowe, w rankingu lokat. Tego typu zestawienia biorą pod uwagę między innymi oprocentowanie lokat.

Konto oszczędnościowe czy lokata – co wybrać?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą by ich pieniądze nie traciły na wartości z powodu inflacji, a przy tym szukają bezpiecznych sposobów pomnażania oszczędności. Najlepsze konta oszczędnościowe mogą mieć oprocentowanie na podobnej wysokości, co lokaty. Niestety oba produkty obecnie tylko w niewielkim stopniu przewyższają inflację. Pod uwagę warto zatem wziąć to, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej wygodne. Jeśli mamy pewność, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy nie będziemy potrzebowali swoich oszczędności, to warto je wpłacić na lokatę.

W sytuacji, gdy dostęp do zgromadzonych środków jest dla nas priorytetem, to najwięcej sensu ma założenie konta oszczędnościowego, najlepiej z jak najwyższym oprocentowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here