Czym jest prawo spadkowe?

0
1682

Ludzie, którzy nigdy nie żyli blisko z członkami swojej rodziny, często są mocno zdziwieni, gdy okazuje się, że coś odziedziczyli. W takiej sytuacji muszą podjąć decyzję, czy decydują się na przyjęcie danego spadku, czy też jego odrzucenie. Warto jednak wiedzieć, że nigdy nie ma się świadomości tego, co się dziedziczy. Wiele osób myśli, że tak jak w filmach, wielkie posiadłości i same dobre rzeczy, a jest to błąd.

Jeśli osoba, która zmarła i zostawiła coś po sobie, to niekoniecznie musi być to coś dobrego, a więc coś, co chciałoby się mieć. Mogą być to niespłacone kredyty i inne zobowiązania, które, gdy przyjmie się spadek, trzeba będzie spłacić. Nie każdy wie, czym jest prawo spadkowe i jak wszystko funkcjonuje w tej dziedzinie prawa, a szkoda, bo gdyby każdy miał taką wiedzę, to dałoby się uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, których często jest się uczestnikiem, jeśli przyjmuje się spadek, w którym figuruje cała długa lista wierzycieli.

Zobacz też: https://www.radio90.pl/co-zrobic-aby-skutecznie-odrzucic-spadek-jak-wyglada-taka-procedura-w-praktyce-material-partnera.html

Adwokat dla spadkodawców i spadkobierców z całą pewnością jest w stanie uchronić swojego klienta przed podjęciem niewłaściwej decyzji, ale nawet on nie może zagwarantować, że spadek to same dobrodziejstwa. Nie ma takiej wiedzy. Przyjmując spadek, każdy decyduje się na wszystko to, co jest z nim związane. Nie można wybrać, że przyjmuje się tylko pozytywny z tym związane. Wszystkie negatywne aspekty, czyli długi, także są dziedziczone. Dlatego, jeśli chce się tego uniknąć, to często lepiej zrezygnować ze spadku. Wiele osób myśli wtedy, że coś straci, ale w większości przypadków jest to dobra decyzja.

Adwokat od spraw spadkowych jest w stanie dokładnie wytłumaczyć, jak to wszystko wygada od środka i jakie dokumenty oraz gdzie, należy złożyć. Warto nie zwlekać i się pospieszyć, bo jeśli nie zrzeknie się dana osoba spadku na czas, to nikt nie będzie pytał, czy ona go chce, czy też nie, tylko automatycznie przyjdzie na tę osobę. A wtedy nie będzie już możliwości na to, by odkręcić tę sytuację, co w wielu przypadkach oznacza konieczność spłaty długów zmarłego.

Przeczytaj też: https://bloog.pl/finanse/czym-jest-wydziedziczenie-i-kiedy-mozna-je-wykonac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here