Faktoring w małych i średnich przedsiębiorstwach

Faktoring to usługa dedykowana nie tylko dużym firmom, ale również małym i średnim przedsiębiorstwom. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego praktyczne zastosowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to forma finansowania przedsiębiorstw, która jak wspomniano we wstępie dedykowana jest nie tylko dużym firmom, ale również małym i średnim podmiotom. Na czym dokładnie polega? Otóż, jest to usługa świadczona przez firmę faktoringową (faktora), która na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą (faktorantem) wykupuje jego faktury wystawione dla kontrahentów. Powoduje to, że przedsiębiorstwo nie musi czekać na spłatę należności wynikających z faktur, ponieważ uzyskuje je natychmiast od firmy faktoringowej. Kontrahenci natomiast spłacają swoje zobowiązania na jej rzecz w ustalonym wcześniej terminie. Istotne w tym przypadku jest to, że środki uzyskane w ramach faktoringu mogą zostać spożytkowane na dowolny cel, co nie tylko poprawia płynność finansową firmy, ale również pozwala ograniczyć ryzyko powstawania zatorów płatniczych. Sam faktoring oferowany jest w różnej formie, a jego rodzaje zostały przedstawione w artykule dostępnym pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/faktoring/.

Praktyczne zastosowanie faktoringu w małych i średnich przedsiębiorstwach

Faktoring to forma finansowania, która doskonale sprawdza się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. W praktyce pozwala im bowiem:

  • ograniczyć ryzyko powstawania zatorów płatniczych, ponieważ jest to bardzo częsty problem, z którym borykają się tego typu podmioty;
  • być bardziej konkurencyjnym, ponieważ korzystanie z faktoringu pozwala wystawiać kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności, a co za tym idzie zachęcić ich do nawiązania współpracy;
  • uzyskać środki na inwestycje, co pozwala nie tylko się rozwijać, ale również zyskać przewagę nad konkurencją;
  • pozyskać finansowanie zewnętrzne w początkowym etapie działalności, ponieważ faktoring jest oferowany również firmom, które istnieją na rynku od niedawna.

Zalety faktoringu

Rosnąca popularność faktoringu wynika przede wszystkim z licznych zalet tej formy finansowania. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim:

  • ograniczenie ryzyka wystąpienia zatorów płatniczych, co wynika z faktu, że faktoring umożliwia niemal natychmiastowe odzyskanie zamrożonych środków;
  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, czyli zarówno bieżącą działalność, jak i inwestycje;
  • minimum formalności, co sprawia, że korzystanie z faktoringu jest naprawdę szybie i wygodne;
  • dostępność, ponieważ z faktoringu mogą korzystać również firmy z niewielkim stażem;
  • brak obciążania zdolności kredytowej, co sprawia, że przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu może wnioskować jednocześnie o kredyty.

Podsumowując należy stwierdzić, że korzystanie z faktoringu jest jak najbardziej korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Sprawdza się bowiem w różnych sytuacjach, stanowiąc tym samym jedną z najatrakcyjniejszych i najłatwiej dostępnych form finansowania zewnętrznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here