kłódka

Oprócz klasycznych zamków, które zamontowane są w drzwiach, często potrzebujemy także wygodnej kłódki, która umożliwia zabezpieczenie pomieszczenia niewyposażonego w klasyczny zamek. Wydaje się, że kłódka jest prostym rozwiązaniem, o którym nie trzeba za wiele mówić. Warto jednak zastanowić się, jaką wybrać, aby naprawdę była najlepsza.

Gdzie zazwyczaj stosujemy kłódki?

Kłódki znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Przydają się między innymi w różnego rodzaju piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych czy starszych komórkach. Nie ma tam zazwyczaj klasycznego zamka, a jeśli nawet się znajduje, warto uzupełnić jego działanie instalacją kłódki, która zwiększy bezpieczeństwo przechowywanych w środku pomieszczenia rzeczy.

Często kłódki stosowane są także na bramach i w pomieszczeniach magazynowych, gdzie zastępują lub uzupełniają działanie klasycznych zamków. Zwłaszcza tam wymagane są dobre systemy zabezpieczające, co oznacza, że najwyższej jakości musi być także kłódka – sparta.com.pl oferuje właśnie takie, najlepsze modele, które z pewnością sprawdzą się w wielu pomieszczeniach.

Kłódka pałąkowa lub prosta

Kłódki możemy podzielić na dwa różne rodzaje zgodnie z ich wyglądem i sposobem pracy. Najprostsze i najbardziej znane wszystkim z nas są kłódki pałąkowe, w których trzpień ma charakterystyczny, półokrągły kształt. Oznacza to, że kłódka tego typu wysuwa go nieznacznie do góry i pozwala na jego obrót względem swojej głównej części w celu otwarcia. Dolna część ma zazwyczaj kształt prostokątny lub lekko zaokrąglony. Pasuje praktycznie do każdego rodzaju drzwi.

Drugim typem kłódek są kłódki proste, z trzpieniem, który przesuwa się jedynie w prawo – w lewo podczas zamykania i otwierania. Takie rozwiązanie powoduje, że główna część kłódki z mechanizmem ma kształt prostokątny, a poruszający się trzpień jest stosunkowo krótki i nie ulega obrotowi. Dzięki temu kłódka jest znacznie bardziej masywna od kłódki pałąkowej, a co za tym idzie – także trudniejsza do uszkodzenia i otwarcia przez osoby niepowołane. Jednakże wadą tej kłódki jest konieczność posiadania idealnie równo ustawionych względem siebie otworów zabezpieczających na drzwiach, przez które będzie przechodził trzpień.

Kłódka o odpowiedniej wielkości

Kolejna ważna cecha kłódki to jej wielkość. Wydawać by się mogło, że jest to tylko kwestia wygody i estetycznego wyglądu, jednak w praktyce wielkość kłódki mocno wpływa na jej bezpieczeństwo. Im ciaśniejsza w stosunku do otworów, które blokuje, tym lepiej – kłódka nie powinna bowiem pozostawiać zbyt wiele miejsca na jej podważanie czy innego rodzaju uszkodzenie.

Odporna na działanie czynników zewnętrznych

Należy pamiętać także o tym, że każda kłódka jest wystawiona na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli znajduje się w piwnicy, może być narażona na wilgoć. Z kolei zawieszona na bramie będzie poddawana działaniu opadów atmosferycznych czy też skrajnych temperatur. Z tego względu powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów, takich jak mosiądz, które są odporne na różne czynniki zewnętrzne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here