Jak utrzymać motywację, ucząc się języka angielskiego?

Najczęściej w początkowej fazie nauki języka angielskiego towarzyszy nam duży optymizm oraz ogromna dawka motywacji. Początki są zazwyczaj najlepsze i bardzo obiecujące. Pierwsze kryzysy przychodzą po kilkunastu dniach, czy tygodniach. Coraz gorzej utrzymać nam motywację do nauki. Istnieje jednak kilka sposobów, aby nauka była skuteczna i przyjemna.

Co zrobić, aby utrzymać motywację do nauki angielskiego?

Nauka języków obcych wymaga sporej dawki motywacji oraz samozaparcia. W dodatku systematyczne uczenie się powinno być nawykiem. Gdy jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni i staje się naszą rutyną, zdecydowanie łatwiej nam się tego trzymać. Tak samo z nauką angielskiego. Jeśli codziennie o danej porze będziemy się uczyć, stanie się to nawykiem, a więc nie będziemy odkładać niczego na później. Co jeszcze może skutecznie nas zmotywować?

  • Plan nauki

Przed rozpoczęciem nauki powinniśmy przygotować sobie plan nauki. Dobrze, gdy będzie on obejmował wyznaczone cele językowe, a także poszczególne zadania na dane dni i tygodnie. Odpowiedni materiał warto rozpisać, wówczas łatwiej będzie trzymać się planu. Dzięki niemu będziemy także kontrolować nasze postępy i sprawdzimy efekty.

  • Nauka z drugą osobą

Rozważmy także opcję rozpoczęcie nauki z kimś. Może być to druga osoba – rodzina, czy przyjaciele. Taka osoba może działać na nas motywująca. Widzimy wówczas, że odpowiednio przygotowała się do zajęć. Warto nawzajem się motywować. Innym rozwiązaniem może być nauka z korepetytorem lub kurs w szkole językowej.

  • Warunki do nauki

Nauka z pewnością nie będzie przyjemna, gdy wokół nie mamy ciszy, czy  nie jesteśmy przygotowani. Zrezygnujmy ze wszystkich rozpraszaczy w postaci, np. telefonu, czy muzyki. Wszystkie materiały oraz potrzebne przybory powinny być już na biurku. Gdy będziemy ciągle odrywać się, szukając czegoś, z pewnością nasza efektywność będzie spadać.

  • Trzymaj się celu

Ustalenie sobie celu językowego skutecznie motywuje. Z pewnością chętniej będziemy się uczyć, wiedząc, że angielski przyda nam się podczas podróży, pracy, czy spotkania z inną osobą. W dodatku ten język jest uniwersalny i duża ilość osób posługuje się nim na co dzień. Sprawy zawodowe, rodzina, wyjazd za granicę do pracy lub na studia, czy podróże to cele, które mogą motywować.

Certyfikat językowy – motywacja do dalszej pracy

W utrzymaniu odpowiedniej motywacji mogą pomóc kursy specjalistyczne, które przygotowują do zdania egzaminów i certyfikatów językowych FCE, czy CAE. Gdy już osiągniemy dany poziom językowy, możemy sprawdzić, czy nasza wiedza jest wystarczająca, aby móc podejść do takich egzaminów. Jakie są zalety zdawania certyfikatów językowych? Z pewnością przydają się, gdy ubiegamy się o pracę, czy przyjęcie na wyższą uczelnię za granicą. Pracodawcy często wręcz wymagają i mile przyjmują informację o posiadaniu tego typu certyfikatów przy przeglądaniu CV. Chcą uczyć się na uniwersytetach za granicą, tam również wymagana jest znajomość językowa na pewnym poziomie. Poza tym, gdy zdecydujemy się, aby przystąpić do takiego egzaminu, będzie to nas informacja o zakończeniu pewnego etapu nauki. Następnie możemy rozpocząć udoskonalanie się pod względem angielskiego na innym poziomie. Jak zdać taki egzamin? Najlepiej zapisać się na kurs przygotowawczy w szkole językowej. Proponujemy zatem kurs angielskiego FCE w Speak Up, gdzie uzyskasz fachową pomoc i skutecznie przygotujesz się do egzaminu.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here