Dlaczego kupować odzież używaną

Kupowanie odzieży używanej już dawno przestało być synonimem złej sytuacji materialnej, chociaż niewątpliwie pomaga oszczędzać. Takie wybory mają także kilka innych walorów. Dziś nawet gwiazdy szukają perełek w sklepach z drugiej ręki.

Taniej niż w sieciówce czy butiku

Sklepy sieciowe najczęściej sprowadzają odzież z Chin. W butikach zdarza się dostrzec także odzież włoską czy francuską. Sklepy z polskimi ubraniami zaś odstraszają cenami największych patriotów gospodarczych. Tymczasem odzież używana to zazwyczaj różni producenci i różne kraje produkcji w ułamku ceny tego, co można kupić w zwykłych sklepach.

Coraz częściej można spotkać second handy, które posiadają ładne, markowe i stylowe ubrania za dosłownie kilka złotych. Nie są to kroje, które już dawno wyszły z mody, ale to, co aktualnie znajduje się w trendach. Można także kupić coś bardziej retro, wedle uznania. Kwestie ekonomiczne nie pozostawiają wątpliwości. Na korzyść wypadają sklepy z odzieżą używaną.

Jakość lepsza niż w galerii

Poliestrowa bluzka za 50 zł czy jeansy, które rozciągają się przy pierwszym praniu to nic nowego po zakupach w typowej galerii handlowej. Oczywiście znajduje się tam odzież także lepszej jakości, z naturalnych materiałów, ale trzeba za nią zapłacić zwykle kilkaset złotych, jak na przykład za wełniany płaszcz. Tymczasem jeżeli odwiedzimy sklep, którego asortymentem jest odzież używana, zobaczymy, że bawełniana bluzka kosztuje zaledwie kilkanaście złotych.

Jeżeli kupujemy ciuch z second handu i nie jest on zniszczony, chociaż jest używany, to można mieć także pewność, że po dalszych praniach nic się z nim nie stanie i będzie można się nim cieszyć przez dłuższy czas.

Ekologia i oddech ziemi

Produkcja ubrań i późniejsza ich utylizacja to ogromne obciążenie dla naszej planety. Tymczasem jeżeli używamy ciuchów z drugiej ręki, przyczyniamy się do tego, że firmy zmniejszają produkowanie nowych ubrań. Wystarczy dobrze pielęgnować ubranie, na przykład prać je w odpowiedniej temperaturze, by nie trzeba było go wyrzucać po kilku noszeniach.

Zdecydowanie nasze środowisko oddycha wraz z rozszerzeniem się mody na zero waste oraz minimalizm. Świadomość konsumencka w tym względzie stale rośnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here