» Projekt Sukces » artykuły » Samokontrola Umysłu

Czym jest Samokontrola Umysłu Metodą Silvy?

Metoda Silvy to system samokontroli umysłu który stworzył Jose Silva w 1944 roku. Metoda ta pozwala na efektywne rozwiązywanie problemów, samokontrolę emocjonalną czy skuteczne osiąganie celów. Metoda Silvy już od samych początków opierała się na silnych fundamentach naukowych, co wyróżnia ją na tle wielu innych technik rozwoju osobistego.

Podstawowym fundamentem Metody Silvy jest odkrycie częstotliwości impulsów elektrycznych które generuje mózg podczas swojej pracy. W wyniku badań wyróżniono cztery podstawowe zakresy fal mózgowych, które nazwano literami alfabetu greckiego.

Pierwszy z nich, który dominuje w momencie gdy czytasz ten tekst, jest to stan beta. Jest to dominujący zakres fal podczas aktywności człowieka, podczas którego skupia się na odbiorze wrażeń ze zmysłów zewnętrznych. Zakres fal zaczyna się powyżej 14 cykli na sekundę.

Drugi zakres fal to alfa. Umysł generuje go podczas skupienia się na swoim wnętrzu (np. medytacja), podczas zasypiania i budzenia się, etc. Stan ten dominuje tez u dzieci co może być jedną z przyczyn tego, że w błyskawicznym tempie przyswajają wiedzę. Stan afla jest podłożem do większości ćwiczeń Metody Silvy i można nauczyć się go osiągać w łatwy sposób (wykorzystując tzw. odruch warunkowy Pawłowa). Fale alfa mają zakres częstotliwości od 7 do 14 cykli.

Trzeci rodzaj fal, to fale theta. Jest to stan przejściowy między fazami snu (przejście od alfa do delta). Fale te dominują również w trakcie szoku powypadkowego, dzięki czemu wytwarzane są naturalne substancje znieczulające. Zakres fal theta to 4 do 7 cykli.

Poniżej 4 cykli znajduje się zakres fal delta. Jest to stan głębokiego snu, obszar który nadal nie został dokładnie zbadany przez naukę. W stanie delta można wykonywać wiele działań psychotronicznych, takich jak lewitacja czy telekineza.

Jose Silva opracował zbiór technik służących do praktycznego wykorzystania nieskończonych możliwości ludzkiego umysłu jakie otwierają się przed człowiekiem, gdy mózg pracuje na częstotliwościach niższych niż beta. Są to takie techniki, jak głęboka relaksacja, kontrola snu (zasypianie, budzenie się), poprawa pamięci, kontrola bólu, likwidacja szkodliwych nawyków, samokontrola zdrowia, rozwijanie swoich twórczych zdolności.

Większość technik można łatwo opanować i od zaraz stosować w życiu codziennym. Jedynym warunkiem jest opanowanie osiągania stanu alfa, które również jest proste i wymaga nieco praktyki.

Po kursie samokontroli umysłu (lub po przerobieniu ćwiczeń z dostępnych na rynku książek), osoba otrzymuje zestaw narzędzi z których może dowolnie korzystać.

Nawet samo przebywanie w stanie alfa ma zdrowotne właściwości które objawiają się poprawą samopoczucia, wzmocnieniem systemu odpornościowego, lepszym radzeniem sobie z sytuacjami stresowymi.

Dołączając techniki (skrzynka z narzędziami), dostajesz instrukcję do swojego własnego umysłu. To tak, jakbyś nauczył się korzystać nie tylko z automatycznych funkcji aparatu cyfrowego, ale również z ustawień manualnych które mają znacznie większe możliwości!

Mnie osobiście metoda samokontroli umysłu wg Jose Silvy pomogła niezwykle w rozwiązaniu wielu życiowych problemów. Poczynając od pokonania bezsenności, bólów głowy, przez zwiększenie pewności siebie, poczucia własnej wartości, aż po skuteczne osiąganie celów. Z niektórych technik korzystam codziennie, z innych wcale. Natomiast jest to kolejny zestaw użytecznych technik, który wzbogacił moje możliwości niesienia pomocy – zarówno sobie, jak i innym.

Oficjalna strona metody Silvy: www.silva.alpha.pl
Filmy o metodzie Silvy: