Nowa praca

Pandemia Covid-19 zmieniła oblicze rynku pracy na całym świecie. Wielu ludzi straciło pracę w obliczu upadających przedsiębiorstw, poziom bezrobocia wzrasta. Jednocześnie powstaje wiele nowych, dopasowujących się do aktualnych potrzeb, firm. Wymaga to od potencjalnych kandydatów elastyczności i czasami przebranżowienia.

Czy epidemia wpłynęła na zarobki? Ile wynosi najniższa krajowa w 2020?

Płaca minimalna to najniższe, dopuszczalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze godzin, ustalane przez rząd, przeliczane również na godzinę. Celem jest zagwarantowania minimalnej puli dochodów dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Pensja minimalna w Polsce w 2020 wynosi 2600 zł brutto, co oznacza kwotę 1920,62 zł wpływu na konto pracownika. Czyli do ręki. W porównaniu z rokiem 2019 jest to wzrost o 350 zł. Partia rządząca zapowiedziała wzrost najniższego wynagrodzenia do 3000 zł na koniec 2020r.

Najniższa płaca w 2020 roku – jak się przekłada na poziom życia?

W obliczu stale rosnących cen, kwota 2600 zł nie wydaje się być olbrzymią. Podwyżki opłat za podstawowe usługi jak czynsz, prąd, gaz i woda powodują, że wielu ludzi nie jest w stanie utrzymać się z minimalnej pracy i zmuszeni są do podjęcia pracy dodatkowej. Jak donosi portal www.praca4u.net wiąże się to z pracą ponad etatowe 160 godzin, eksploatacją pracowników, a finalnie emigracją.

Porównywalnie, średnie krajowe wynagrodzenie, według założeń ustawy budżetowej, to 5227 zł brutto, czyli 31 zł średniej stawki godzinowej. Na rękę pracownik powinien otrzymać około 3,8 zł. Kwota ta może się wahać w zależności od województwa i miasta.

Różnica między płacą minimalną a średnimi zarobkami jest drastyczna, stąd duże kontrasty społeczne. Paradoksalnie, epidemia covid-19 pokazała, że zawodami pierwszej potrzeby są te najgorzej opłacane. Okazało się, że ludzie świetnie radzą sobie bez muzyków, sportowców i celebrytów, a nie mogą się obejść bez ekspedientek, kurierów, pielęgniarek czy listonoszy. Sytuacja rzuca nowe światło na społeczną rolę i wartość pracy, a zatem i wynagrodzenie, jakie powinny otrzymywać osoby ją wykonujące.

Źródło: miodowewzgorze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here