Łatwo powiedzieć: ,,wstań i walcz”

Zarówno na gruncie zawodowym jak i w pracy ważne jest posiadanie motywacji. Może być ona wynikiem licznych czynników zewnętrznych, tak jak chęć osiągania sukcesu, albo wynikać z własnych potrzeb samorealizacji. To bardzo ważny aspekt, bo wypływa z umysłu i stanowi o podejściu do świata. Motywowanie się w sposób samodzielny wymaga dużo siły i zaangażowania. Nie każdy z nas budzi się rano z poczuciem, że może osiągnąć wszystko. Często taka determinacja zawodzi i nie mamy ani ochoty, ani siły do podejmowania nowych wyzwań. Jak mamy osiągać sukcesy w pracy, skoro sami nie potrafimy się zrewolucjonizować. Motywacja wewnętrzna jest niezwykle istotna, bo to ona kieruje nas na rozmowę kwalifikacyjną do lepszej firmy, jest bodźcem do nauki, a nawet pozyskiwania doświadczenia. Od nas samych zaczyna się budowanie lepszego jutra. Nie można np. w miejscu pracy za całkowity brak motywacji obarczać szefa, jeśli już pierwszego dnia nie chce nam się choćby kiwnąć palcem. Motywacja wewnętrzna jest domeną każdego, ale często zostaje głęboko uśpiona przez inne stany psychiczne i emocjonalne. Bywa, że nie mamy siły, ani chęci do podejmowania nowych wyzwań. Wtedy wizja sukcesu się oddala, a my dołujemy się jeszcze bardziej. Łatwo powiedzieć ,,wstań i walcz”, jeśli nie masz nawet chęci otworzyć oczu. Niektórym taki stan ducha odpowiada. Wtedy nie ma szans na jakikolwiek większy sukces. Tylko skoro potrzebujemy zdaniem Maslowa samorealizacji, to jak funkcjonować wówczas w takim świecie? Nadchodzi w końcu punkt kulminacyjny, że potrzebujemy zmiany, a w pracy chcemy dać sobie szansę. Bo od tego trzeba zacząć – od szansy dla samego siebie. Wtedy możemy wymagać od innych, a szczególnie naszych zwierzchników.

Motywowanie w pracy wpływa na nasz nastawienie do życia

Istotne jest to, co o pracowniku wiemy, co może być dla niego elementem gratyfikacji,
a co nie. Jednak te informacje są zmienne, gdyż w życiu i sytuacji pracownika następują zmiany. Dlatego bardzo pomocne okazuje się
 sporządzanie notatek o poszczególnych pracownikach, dotyczących nie tylko ich sytuacji rodzinnej (bez naruszania granic prywatności), lecz także dotyczących pasji, zainteresowań, wartości, ważnych wydarzeń itp. To cenne źródło informacji. Nagroda i wszelkie formy gratyfikacji odniosą zamierzony skutek wtedy, gdy pojawią się w odpowiednim momencie. Oznacza to, że stosowanie nagród musi mieć miejsce tuż po dokonaniu czynu, tuż po zdarzeniu, wkrótce po wykonaniu zadania. Należy unikać gromadzenia kilku pozytywnych sytuacji i chwalenia za całokształt, co bywa najczęściej stosowane. Jeżeli pracownik wykona trudne, ważne zadanie i włoży w to wiele energii, wówczas oczekuje, że przełożony to zauważy i podziękuje, a gdy zabraknie takiej informacji zwrotnej, to w pracowniku narasta napięcie, wynikające z frustracji. Warto zatem przemyśleć system motywowania, bo znacząco wpłynie on na psychikę pracownika. Te kilka zasad pomoże rozpocząć proces zmian i pomóc pracownikom w osiąganiu sukcesów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here