Czym jest motywacja zdaniem badaczy?

Jeden czołowych badaczy, który podejmował tematykę motywacji w miejscu pracy, czyli L.H. Haber definiuje ją jako działanie, które polega na indywidualnym podejściu kierownika do danego pracownika, ponadto wniknięciu w jego system potrzeb oraz oczekiwań, jak również stworzeniu odpowiednich warunków pracy oraz wyborze najlepszego sposobu kierowania, dzięki czemu wykonywana przez niego praca może stać się podstawą do realizacji celów firmy. Z kolei T. Wach podkreśla, że każdy pracownik, nie mający wysokiej motywacji do pracy, podejmuje działania chaotyczne, bardzo często odrywając się od zajęć, przez co wymaga nadzoru ze strony zwierzchników. Zrozumienie motywacji, jak również tego, co wywołuje, ukierunkowuje, a ponadto podtrzymuje zachowania ludzi, co zawsze było ważne dla kierowników, tworzących systemy motywowania dla swoich podwładnych. Skoro już wiemy czy jest motywacja na gruncie zawodowym, możemy śmiało rozwinąć wątek. Bo nawet w pracy, motywacja do podejmowania działania i wyzwań jest niezwykle istotna.

Motywacja do działania w organizacji

Jeśli leży Ci na sercu dobro firmy, to zadbaj o swoich pracowników. To czołowe jednostki w organizacji, jaką jest przedsiębiorstwo. Pracownik powinien mieć poczucie wyjątkowości i tego, że jest potrzebny. Wówczas zyskuje motywacje do działania. I nie naznaczenia tutaj rodzaj organizacji, czy jest to przedsiębiorstwo, fundacja czy jakakolwiek jednostka organizacyjna. Twój przywódca, czy menadżer powinien posiadać świadomość, iż motywowanie jest systemem, który w porozumieniu z pracownikami opiera się na uzgadnianiu celów, regularnej ocenie wyników ich pracy, planowaniu kolejnych kroków, czyli dalszego rozwoju firmy i w końcu na ustaleniu nagrody. Bardzo ważnym bodźcem w motywacji do działania jest możliwość rozwoju, z którym wiązałyby się korzyści, nie zawsze w formie gratyfikacji finansowej. Cenna jest choćby osobista satysfakcja. Rozwijanie interesujących projektów motywuje, więc warto podjąć starania, aby maksymalnie dużo zadań w firmie budziło właśnie tego typu emocje. Dobrze sprawdza się także zasada ,,każdemu wedle potrzeb”, która polega na tym, że lider powinien dość dobrze poznać swoich pracowników, jak również ich potrzeby i motywacje. Młodym rodzicom np. pozwolić dostosować godziny pracy do godzin otwarcia przedszkola, kreatywnemu indywidualiście pozwolić pracować nad innymi projektami. Ten ostatni sposób stosuje znany wszystkim gigant Google – tam każdy pracownik może poświęcić 20% czasu pracy na projekty własne. To doskonała motywacja do działania, a zarazem dobrze wpływa na funkcjonowanie całej organizacji. Jak widać można skutecznie wpływać na pozytywne odczucia pracownika, a szczególnie gdy pozwoli mu się na samorealizację. Generuje to w nim poglądy motywacji do działania, które bardzo często przekładają się na życie prywatne. Człowiek jest z siebie zadowolony i posiada więcej chęci do działania na różnych płaszczyznach. Warto zwrócić uwagę na to, jak pracodawca oddziałuje na pracownika, jego życie i sposób myślenia.

1 KOMENTARZ

  1. Z tą motywacja w postaci mozliwosci rozwoju to dla mnie clue tekstu. Widac to zwlaszcza w pracownikach. Odkad medicover zaczal inwestowac w nowe systemy technologiczne i nowoczesne sprzety pojawilo sie mnostwo mozliwosci i dla nas. Co chwile mamy a to jakies wyjazdy szkoleniowe, a to spotkania grupowe wewnetrzene. Od razu pracuje sie inaczej – bo firma eweidentnie inwestuje tez w nas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here