Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

Kredyt konsolidacyjny stał się na przestrzeni lat bardzo popularnym produktem. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą korzyści jakie się z nim wiążą. Samo wyjaśnienie definicji daje nam już obraz jego możliwości. Jeśli więc nadal zastanawiacie się nad tym kredyt konsolidacyjny co to jest śpieszymy z odpowiedzią.

Kredyt konsolidacyjny to całkiem nowe zobowiązanie, na nowych warunkach spłaty. Kapitałem pozyskanym w formie kredytu konsolidacyjnego spłacamy nasze aktualne długi. Nie otrzymujemy jednak pieniędzy do ręki. We wniosku o konsolidację wskazujemy wysokość zadłużenia oraz wierzyciela, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji, nowy kredytodawca spłaca nasze zobowiązania. My z kolei zostajemy tylko z jednym kredytem, jedną ratą i jednym terminem spłaty. Co więcej, dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, mamy szansę na dostosowanie wysokości nowej raty do naszych aktualnych możliwości finansowych. W ten sposób możemy jednym ruchem pozbyć się nadmiernego zadłużenia i znacząco ułatwić sobie wychodzenie z długów poprzez zmniejszenie wysokości miesięcznej raty.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny

Wiemy już kredyt konsolidacyjny co to jest, teraz zastanówmy się w jakiej sytuacji się sprawdzi.

Najczęściej po to rozwiązanie sięgają osoby, którym wysokość miesięcznych rat zaczyna ciążyć. Może okazać się bowiem, że kilka niewysokich rat, które z osobna nie wpływają znacząco na nasz budżet, w połączeniu może stanowić kwotę, która będzie dla nas zbyt duża. Wtedy ratunkiem jest właśnie kredyt konsolidacyjny. Z jego pomocą pozbędziemy się naszych aktualnych zobowiązań, a w zamian do spłaty pozostanie nam tylko jeden, całkiem nowy kredyt. Do tego, dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, będziemy mogli obniżyć miesięczną ratę i dostosować ją do naszych aktualnych możliwości finansowych.

Konsolidacja to jednak nie tylko rozwiązanie dla osób, których miesięczne raty przekraczają możliwości finansowe. Z kredytu konsolidacyjnego możemy skorzystać także w sytuacji gdy zbyt wiele różnych zobowiązań wprowadza w nasz domowy budżet mnóstwo chaosu. W ten sposób mamy bowiem możliwość zaprowadzenia porządku w naszych finansach. Konsolidacja to nie tylko możliwość zmniejszenia wysokości miesięcznej raty, ale także uzyskanie tylko jednego terminu spłaty oraz jednej kwoty, o której musimy pamiętać.

O czym należy pamiętać decydując się na konsolidację

Kredyt konsolidacyjny nie jest tanim produktem. Jednakże w sytuacji kiedy to suma miesięcznych rat przekracza nasze możliwości finansowe i jesteśmy tylko o krok od tego aby przestać spłacać swoje zobowiązania terminowo, nie to jest najważniejsze. Zawsze bowiem kosz odsetek od nieterminowej spłaty oraz konsekwencje zalegania ze spłatą rat, są dotkliwsze i większe aniżeli koszty kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli jednak decydujemy się na konsolidację tylko po to aby uporządkować swoje finanse warto dokładnie prześledzić koszty z nią związane. W tej sytuacji musimy bowiem wiedzieć ile będzie kosztowało nas wygodne życie i czy aby na pewno, jest to dla nas opłacalne rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here